Roborovski Hamster

Roborovski hamster, kökeni Doğu ve Batı Moğolistan ile Kuzey Çin’ dir.bu hamster türü 1960 larda Londra Hayvanat Bahçesi tarafından İngiltere’ye getirilmiştir. Roborovski hamsterlar daha sonraları Amerika’ya götürülmüş ve şu an pek çok ülkede evcil hayvan olarak beslenmektedir Roborovski hamsterlar evcil olarak beslenen hamster türlerinin en küçüğü olarak bilinmektedir. Büyüklüğü 4-5 cm kadardır.

Sırtta kum sarısı (kum rengi) beyaz karın bölgesi ve belirgin beyaz kaşları ayırt edici özellikleridir.doğal renkleri bu şekilde olmasına karşın farklı diğer renkleride mevcuttur. Roborovski hamsterlar aşırı derecede aktif ve hızlıdır ,elde tutulması çok zor olduğundan diğerhamster türleri kadar yaygın olarak beslenmezler. Bu durum onları , hamsterını elde tutmaksevmek oynamak isteyen cocuklar için çekici bir pet hayvanı olmaktan çıkarır ancak onlarısadece izlemeyi gözlemlemeyi tercih edenler için çok zevkli bir türdür özellikle onlarageniş ilgiçekici bir yaşama ortamı sağlandığı zaman. Roborovski hamsterlar diğer türlere göre çok yumuşak tabiatlı hayvanlardır neredeyse hiç ısırmazlar.

Çocuklar için uygun olmayan bir pet olması nedeniyle roborovski hamsterlarpetshoplarda çoknadir bulunurlar ancak çeşitli ülkelerde özel üreticilerden temin edilebilirler. Roborovski hamsterların ortalama yaşamları 3 – 3,5 yıl kadardır. Daha uzun yaşayanları da görülmüştür.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir