HAMSTER FORUMU
Hamster Tasması - Yazdırılabilir Sürüm

+- HAMSTER FORUMU (http://www.hamster.gen.tr/forum)
+-- Forum: HAMSTER GENEL (/forumdisplay.php?fid=31)
+--- Forum: ACİL İSTEK VE SORUNLARINIZ (/forumdisplay.php?fid=38)
+--- Konu: Hamster Tasması (/showthread.php?tid=2901)

Hamster Tasması - Crap ile Rubby - 18-04-2011 08:46 AM

Arkadaşlar Ben hamsterlarımın ufacık kafeste ömürlerini tüketmesini istemiyorum. Bu durum beni çok üzüyor..

Bazı videolarda görüyorum hamstera tasma takıp gezdiriyorlar..

Yaz geliyor evimizin bahçesi hamsterların doğal ortamları gibidir. Acaba arada sırada gözetimim altında tasma takıp onları bahçeye salsam onlara zarar vermiş olur muyum? Bu durum onları rahatsız eder mi?

RE: Hamster Tasması - pierrot - 18-04-2011 09:34 AM

Tasma takmadan gözetim altında tutsanız? Onlar köpek ya da kedi değil sonuçta. Hamsterlar daha meraklı hayvanlardır diğerlerine göre :) Dilediğince koşup eğlenmek ister, ama tasma buna ne kadar izin verir bilemem.

Gözetim olursa başına bir şey gelme olasılığıda aza iner :)

RE: Hamster Tasması - purusha - 18-04-2011 10:18 AM

Kafeste doğup büyümüş bir hayvan için bahçenin doğal ortam sayılabileceğini düşünmüyorum. Küçük bir hayvan olduğu için de onu tehlikelerden korumanız çok zor. O yüzden günlük ev gezintileriyle hareket ihtiyacını karşılamanız daha doğru.

RE: Hamster Tasması - Crap ile Rubby - 18-04-2011 11:57 AM

pierrot: bahçede kaybolması çok kolay tasmanın ipi çok uzun olucak istediği yere gidebilicek zaten maksat bi deliğe girerse çıkarabileyim :)

purusha: Buna en iyi insanı örnek alalım.. Annesinin işlediği bir suç yüzünden hapisanede doğup büyüyen bir çocuk gökyüzünün maviliğinden başka hiç birşey bilmez. Ona o kadar güzel gelirki o mavilik içine dalar her gün her saat dışarının neye benzediğini düşünmeden alamaz kendisini. Hep dışarı çıkacağı zamanı bekler. Çünkü insanlar özgürlüğe düşkün canlılardır... Hamsterların bizden ne farkı var ?

RE: Hamster Tasması - purusha - 18-04-2011 12:41 PM

Onların bizden şu farkı var onlar sokakta tamamen savunmasızlar. Ayrıca kış aylarında onu dışarıya çıkaramayacaksın yaz aylarında ona bu zevki tattırıp ardından onu tekrar hapsetmek daha kötü değil mi?
Biz insanlar hep hatayı burada yapıyoruz hayvanların da bizim hissettiğimiz şeyleri hissettiklerini düşünüyoruz. Hayvanlar belli bölgeleri ev olarak kabul ederler ve o evin dışında aslında ne yapacaklarını pek bilemezler ve çevreyi tanımaya uğraşırlar ve bu sırada herhangi bir tehlikeyi farkedemeyip zarar görebilirler.
Eğer kafeste ona eziyet ettiğini düşünüyorsan onu besleme zaten. Eğer hapsedip besliyorsan da onun için neyin iyi olacağını iyi düşün. Bu kendi iç güdüleri için bir kerecik doğum yapsın sonra kısırlaştırayım hayvanımı diyen bir insanın düşünceleri. Peki o hayvancık o hisleri bir kez yaşayıp bir daha yaşayamayınca daha mı mutlu olacak?

RE: Hamster Tasması - hasret55 - 18-04-2011 12:52 PM

(18-04-2011 11:57 AM)Crap ile Rubby Yazılan:  pierrot: bahçede kaybolması çok kolay tasmanın ipi çok uzun olucak istediği yere gidebilicek zaten maksat bi deliğe girerse çıkarabileyim :)

purusha: Buna en iyi insanı örnek alalım.. Annesinin işlediği bir suç yüzünden hapisanede doğup büyüyen bir çocuk gökyüzünün maviliğinden başka hiç birşey bilmez. Ona o kadar güzel gelirki o mavilik içine dalar her gün her saat dışarının neye benzediğini düşünmeden alamaz kendisini. Hep dışarı çıkacağı zamanı bekler. Çünkü insanlar özgürlüğe düşkün canlılardır... Hamsterların bizden ne farkı var ?

Dışarının güzelliklerini gördüğün için bu felsefeyi yapabiliyorsun.. Hamsterlar ile farkımız onların bunu dahi bilememesi...

İnsanların henüz keşfetmediği bir buluşa aşık olmasından bahsediyorsun sen...

RE: Hamster Tasması - Crap ile Rubby - 18-04-2011 01:23 PM

Ben suriye arabıyım suriyenin yazları ne kadar sıcak kışları ne kadar soğuk olduğunu bilirim bu hayvanların yazları görünüp kışları ortadan kaybolduğunuda iyi bilirim..

Prusha sana soruyorum bu hayvanın kışları ne yaptığını biliyor musun?

hasret55 sen hiç hamsterının kafesini cama yaklaştırdın mı? O az gören gözleriyle etrafa bakışlarını izledin mi? veyada hiç mi hamsterının kafesten kaçmak için çırpındığını görmedin?

Ben süs balığı hastasıyım üretim yapar satarım bu yüzden petshoplarada çok uğrarım.. Petshopta ufacık bir akvaryumun içinde kızgın güneşin altında onca sese maruz kalıp saklanmaya çalışan iki ufak hamsterı görünce dayanamayıp aldım ve onlara en iyi şekilde bakmak istiyorum..

RE: Hamster Tasması - hasret55 - 18-04-2011 01:34 PM

(18-04-2011 01:23 PM)Crap ile Rubby Yazılan:  Ben suriye arabıyım suriyenin yazları ne kadar sıcak kışları ne kadar soğuk olduğunu bilirim bu hayvanların yazları görünüp kışları ortadan kaybolduğunuda iyi bilirim..

hasret55 sen hiç hamsterının kafesini cama yaklaştırdın mı? O az gören gözleriyle etrafa bakışlarını izledin mi? veyada hiç mi hamsterının kafesten kaçmak için çırpındığını görmedin?

Ben süs balığı hastasıyım üretim yapar satarım bu yüzden petshoplarada çok uğrarım.. Petshopta ufacık bir akvaryumun içinde kızgın güneşin altında onca sese maruz kalıp saklanmaya çalışan iki ufak hamsterı görünce dayanamayıp aldım ve onlara en iyi şekilde bakmak istiyorum..

Felsefe yaptığını söylerken seni yermedim.. Yazımı tekrar okursan sevinirim...

Evet hamster'ım bazı zamanlar dışarıya çıkmak istedi ama bunu yapmasındaki neden, kafesinin küçüklüğünden tut, meraklı olmasına kadar herşeyi kapsıyor.. Hamsterlar dünyayı bizim gözümüzde görmediler göremezler... Sen onlara nekadar büyük yaşam alanı sunarsan okadar mutlu olurlar.. ama bu demek değilki git hamsterı koca bir sokağa bırak ve eğlensin,,, onu sokakta eğlendirecek şeylerden çok ona zarar verecek milyonlarca şey var... Birçok hastalıktan tut ayağına batabilece kıymığa kadar...

Hamster'ına iyi bakmak istiyorsan herkes gibi önerim, kafesini büyüt ve daha fazla yaşam alanı sağla, daha fazla oyuncak ver ona.

Madem sen hamsterlar için birşeyler söyledin bende şöyle söyleyeyim, Çizgi filmlerdeki DEV ler gerçek olsaydı eğer, Ufak ve sınırlı dünyanda kendi boyutlarındaki eşya ve objelerle vakit geçirmekmi seni daha mutlu ederdi yoksa herkesin ve her objenin devasa boyutlarda olduğu bir yerde ezilmeye ve tüm tehlikelere rağmen mi daha mutlu olurdun...

RE: Hamster Tasması - purusha - 18-04-2011 03:51 PM

(18-04-2011 01:23 PM)Crap ile Rubby Yazılan:  İkinizde ilk başta gidip suriyenin iklimini öğrenin sonra bu hayvanların yazın ne yaptığını kışın ne yaptığını görün.
Ben suriye arabıyım suriyenin yazları ne kadar sıcak kışları ne kadar soğuk olduğunu bilirim bu hayvanların yazları görünüp kışları ortadan kaybolduğunuda iyi bilirim..

hasret55 sen hiç hamsterının kafesini cama yaklaştırdın mı? O az gören gözleriyle etrafa bakışlarını izledin mi? veyada hiç mi hamsterının kafesten kaçmak için çırpındığını görmedin? Felsefe yapma diyip beni küçük düşüreceğine bu hayvanların habiyatını iyice öğrenmeni tavsiye ederim..

Bide bilmediğiniz konulara cevap atacağınıza hiç atmayın daha iyi.. Seviye kazanmak için insanları yanlış şeylere yönlendirmeyin...

Ben başka yorum yapmıyorum sadece keşke daha düzgün bir hitap tarzı kullansaydınız deyip kendi adıma konuyu kapatıyorum. Ve tek tavsiyem hamsterinizi evden dışarı çıkarmamanız ve kişiliğiniz adına daha düzeyli olmanız.

RE: Hamster Tasması - Crap ile Rubby - 18-04-2011 05:01 PM

Amacım kimseyi kırmak değil fakat ben burada bilmediğim bir konuda yardım istiyorum ve sizde doğruluğunu tam bilmeden cevap yazıyorsunuz. Sinirlenmemin nedenide budur..

RE: Hamster Tasması - Dreamer - 18-04-2011 06:55 PM

bence salmaya hiç gerek yok pire veya benzeri parazitler binerse üstüne sonra hamsterim kaşınıyor diye bir sorununuz olur Confused

RE: Hamster Tasması - Vet.Hek.Elmyra - 18-04-2011 09:51 PM

Topicteki luzumsuz tartışma mesajlarını editliyor ve başlığınızı çiçek gibi yapıyorum fakat bir dahaki sefere ortaya çiçek kokuları saçmak yerine damarlarınıza sakinleştirici enjekte ettirilmesini sağlayacağımdan emin olabilirsiniz...Usluba dikkat edip gereksiz tartışmalardan kaçınalım lütfen...Şimdi güzel güzel yazışın bakayım...

RE: Hamster Tasması - uguraktan - 20-04-2011 01:07 AM

Site içerisinde ikili polemiklere neden olacak her türlü davranıştan defalarca kaçınmalısınız diye ben ve ekip arkadaşlarım bir çok kez tabir-i caizse bas bas bağırdık. Bu son uyarım olacak, ikili polemiklerinizi foruma yansıtmayın, derdiniz varsa özel mesaj yolu ile halletmeye çalışın saygı çerçevesi içerisinde.

Bu tarz polemikler haklı yada haksız olmanız hiç fark etmez, polemiğe karışan üyeler için sorgu sual bile beklemeden 1 gün uzaklaştırma cezası, devamı olması halinde bu ceza süresize çevrilecektir. Anlayışınız için teşekkürler. Saygılar.

RE: Hamster Tasması - Crap ile Rubby - 20-04-2011 08:04 AM

Benim hamsterlar hakkında pek bir bilgim olduğu söylenemez. Ama biri yardım istediğinde bazen saatlerce araştırırım sorunu bulup yardımcı olmaya çalışırım. Bulamazsamda cevap atmamaya özen gösteririm.. Ben herkezdende bunu yapmasını biraz daha özverili olmasını istiyorum..

Durumu biraz abarttığımın farkındayım herkezden tekrar özür dilerim..